2. starptautiskā jūras tematikai veltītā biennāle "Marīna 2019". Izstāde "Nacionālie dārgumi. Modernā telpa. Līvija Pavlovska. Gedimins Kotello"

piektdiena, 19.jūlijs - svētdiena, 20.oktobris

2. starptautiskā jūras tematikai veltītā biennāle "Marīna 2019". Izstāde "Nacionālie dārgumi. Modernā telpa. Līvija Pavlovska. Gedimins Kotello"

  • piektdiena, 19.jūlijs - svētdiena, 20.oktobris
  • Zigfrīda Meierovica prospekts 3
  • https://www.facebook.com/artstationdubulti/

Izstāde MODERNĀ TELPA rāda interjera mākslinieces Līvijas Brigitas Pavlovskas un gleznotāja, leļļu filmu mākslinieka Gedimina Kotello darbus. Ar šo izstādi Mākslas stacija Dubulti aktualizē interesantas lappuses 1970. –1980. gadu Latvijas mākslā, kas veltītas sociālisma apstākļos veidotai modernai sociālai telpai. Izstādes kuratore – Inga Šteimane. Izstāde ir  2. Starptautiskās jūras tematikai veltītās biennāles “Marīna 2019” programmā, aplūkojama līdz 20.oktobrim.

Vēlme modernizēt un humanizēt sociālisma sabiedrisko telpu 70. un 80. gados izpaudās  ne vien interjeru un pilsētplānošanas jomā, bet arī publiskās diskusijās par cilvēku. Kino un tostarp leļļu filmas kļūst par šīs diskusijas daļu. Sociālisma apstākļos konstruēta modernas vides vīzija nozīmēja “cilvēka pāraudzināšanu”.

LĪVIJA BRIGITA PAVLOVSKA (1939) – tolaik Līvija Māldere – ir starp tiem 1970. gada Latvijas Mākslas akadēmijas absolventiem, kurus lepni dēvē – pirmā mūsu interjeristu ģenerācija ar augstāko speciālo izglītību. Interjeristu sociālo atbildību cerību pilnajos astoņdesmitajos poētiski definē Līvijas kursa biedrs, mākslinieks un kritiķis Jānis Borgs, un tā skan: radīt “interjeru, kuru gaida”.1 Masveida sociālistiskās būvniecības vienmuļība un bezpersoniskā utilitārā arhitektūra raisīja patiesi humānas vēlmes – alkas pēc individualizētas vides. Izstāde MODERNĀ TELPA izvērš atsevišķas spilgtas epizodes Līvijas Brigitas Pavlovskas daiļradē, tādas kā Priekuļu selekcijas un izmēģinājumu stacijas interjeri (tagad Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrs; 1973), Patrisa Lumumbas vārdā nosauktās Maskavas Tautu draudzības universitātes dekori (tagad Krievijas Tautu draudzības universitāte; 1977–1978), Majoru stacijas iekštelpu un ārtelpas dizains (1987–1990). Tāpat izstāde dod ieskatu Rīgas Politehniskā institūta (tagad Rīgas Tehniskā Universitāte) Ķīpsalas kompleksa interjeru dekoros (1975–1981), Jūrmalas dārzkopības un biškopības biedrības veikala interjerā (1980) u.c. Izstāde MODERNĀ TELPA producējusi lielizmēra dekoru maketus un rekonstrukcijas.

GEDIMINS KOTELLO (1946) kā jauns, Latvijas televīzijā strādājošs Latvijas Mākslas akadēmijas Pedagoģijas nodaļas teātra dekoratoru darbnīcas absolvents (1970) nonāk Rīgas kinostudijas leļļu filmu grupā 1974. gadā un strādā tur kā mākslinieks-inscenētājs līdz kinostudijas galam (1990). Gan kopā ar leģendāro Latvijas leļļu animācijas pamatlicēju Arnoldu Burovu, gan sadarbībā ar citiem režisoriem – Arvīdu Noriņu, Jāni Cimermani, Gunāru Treibergu – Gedimins Kotello rada tēlus pāri par divdesmit filmām, kas iegūst starptautiskas balvas un popularitāti.

Izstāde MODERNĀ TELPA akcentē Gedimina Kotello ieguldījumu leļļu filmu jomā. Tā piedāvā plašu oriģinālzīmējumu klāstu, leļļu skulptūras un filmu programmu, kuru tematiski vieno cilvēka atbildībai veltīti stāsti. Gedimins Kotello veido savus tēlus, perfekti zīmējot un detalizējot, viņš rada vizuāli stāstošus varoņus un vides, kuru spilgtās biogrāfijas skatītājam patīk iztēloties. Mākslinieks var būt liels atbalsts režisoram cenzūras un didaktikas laikmetā, un Gedimins Kotello tāds ir. Izstādē būs skatāmas sērijas par neparasto izmeklētāju Capu, kurš pāraudzina palaidņus (1976–1981, rež. Arvīds Noriņš), opuss par neapdomīgu rīcību, bērniem dāvinot kaķēnus un kucēnus (“Ko tagad darīt”, 1978, rež. J. Bergmanis), romantiska atkritumu sāga (“Vecā sētnieka piedzīvojumi”, 1985, rež. A. Burovs), dzēlīgs izsmiekls par kaitīgiem ieradumiem (“Papiņš”, 1986, rež. A. Burovs) un citas pamācošas filmas. Gedimins Kotello ir strādājis arī pie Arnolda Burova slavenākās animācijas – romantiskās “Bimini” (1981). Izstāde piedāvā arī selfiju un zīmēšanas sienu uz terases ar monumentālu inspektoru Capu.

Abu mākslinieku biogrāfijās ir saistība ar Jūrmalu – Līvija Brigita Pavlovska strādā par Jūrmalas pilsētas galveno mākslinieci no 1978. līdz 1986. gadam un dzīvo Jūrmalā, bet Gedimins Kotello ir dzimis Jūrmalā un tur pavadījis savas bērnības vasaras.

Mākslas stacija Dubulti ir inovatīva kultūras platforma, kas atrodas 1977. gadā celtā modernisma arhitektūras ēkā, kas ir joprojām funkcionējoša dzelzceļa stacija. Mākslas stacija Dubulti veido savu programmu, lai parādītu Latvijas mākslinieku darbus aktuālos kontekstos un interpretācijās. Projekti tiek īstenoti ar Jūrmalas pilsētas domes atbalstu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Mākslas stacijas Dubulti izveidotāja un kuratore ir Inga Šteimane.

Pasākumi:

  • 19.07. plkst. 11.00 – preses tūre
  • 19.07. plkst. 19.00 – izstādes atklāšana
  • 20.07. plkst. 15.00 – 16.00 – ekskursija izstādē kopā ar izstādes kuratori Ingu Šteimani
  • 21.07. plkst. 14.00 – 15.30 – ekskursija izstādē kopā ar izstādes darbu autoriem Līviju Brigitu Pavlovsku un Gediminu Kotello
  • 24.08. plkst. 11.00 – 15.00 Darbnīca ģimenēm ar bērniem izstādē “Modernā telpa” mākslas izglītības centra TRĪS KRĀSAS vadībā.
  • 24.08. plkst. 15.00 – 16.00 – ekskursija izstādē kopā ar izstādes darbu autoriem Līviju Brigitu Pavlovsku un Gediminu Kotello, un izstādes kuratori Ingu Šteimani

Par septembra un oktobra norisēm (Jāņa Borga lekcijas par audzinošo interjeru) informācija augustā.

1 J. Borgs. Par interjeru, kuru gaida. Rakstu krājums “Arhitektūra un Dizains”, Rīga, “Avots”, 1985, 67.–71.lpp