Biennāle “Marīna 2019” Jūrmalai tuvojas ar vētras spēku

No jūlija vidus līdz pat septembrim Jūrmalas muzejos, galerijās un izstāžu zālēs norisināsies 2. Starptautiskā jūras tematikai veltītā biennāle “Marīna 2019”. 

Mākslas notikums fokusēts uz jūras tematikas atspoguļojumu vizuālajā mākslā kā tradicionālā žanra izpratnē, tā arī laikmetīgās mākslas rakursā, pievēršot uzmanību tēmas sociāli kritiskajam un izglītojošajam aspektam. Biennāles 2019.gada identitāte ir VĒTRA. Vētra kā dabas stihija, kā kustība, kas izaug no klusuma, vētra kā varens apbrīnojams spēks, kas iegriežas, izlādējas, izdzīvo un atkal pārtop klusumā.
Šovasar varēsim baudīt piecpadsmit dažādas izstādes visā pilsētā – laikmetīgās mākslas un klasiskās mākslas tradīcijās balstītas ekspozīcijas, foto un video fiksācijas, akcentējot ekoloģijas un jūras aizsardzības tēmas, kā arī veicinot sabiedrības diskusijas. Biennāles programma ietver arī daudzveidīgu mākslas pieredzi ģimenēm ar bērniem.
Jūrmalas pilsētas muzejā biennāles ietvaros būs skatāmas 2 izstādes: laikmetīgās mākslas izstāde “Atmiņu jūra” un glezniecības konkursizstāde “Marīna 2019”.

 

Laikmetīgās mākslas izstāde “Atmiņu jūra”

17. jūlijā plkst. 17.00 Jūrmalas pilsētas muzeja Kamīnzālē atklās izstādi “Atmiņu jūra”, kas pievērš uzmanību Baltijas jūras piesārņojumam. Tas ir starpdisciplinārs, līdzībās balstīts smeldzīgs un skaudrs vēstījums par cilvēka un jūras trauslo dzīvību, par it kā naivajām un banālajām vērtībām, kuras izsveramas, tikai saskaroties ar mūžības elpu. Tas ir absurdā un sirreālismā bāzēts stāsts par mīlestību, kas liek apjaust, cik ļoti esam saistīti – cilvēki, daba, jūra.
Evas Saukānes video instalācija, kurā izmantoti Aivara Vegnera 90. gadu amatiervideo, kā arī fragmenti un mūzika no Reiņa Sējāna baleta “Vārna” (2016) ar Elzu Leimani galvenajā lomā, vienlaicīgi norisinās uz vairākiem dažādu izmēru ekrāniem, sajaucot pagātni, tagadni un nerealizēto nākotni. Izstādē skatāmi Kristīnes Abikas objekti, kas radīti no jūras izskalotām lietām. Izstādes kuratore Inga Bunkše.
Izstāde bija iecerēta jau pirms gada un, izrādās, sasaucās ar šī gada Venēcijas biennāles “Zelta lauvas” ieguvēju Lietuvas paviljona ekspozīciju. Šis, pēc formas, ir citādāks stāsts, bet tāpat kā lietuviešu opera, brīdina par dabas katastrofu tuvošanos. Silto smilšu bezgalīgās pludmales, pelde jūrā, bērnu čalas un bezrūpīgas brīvdienas ļauj aizmirst visas problēmas. Kaut kur tālu skan uzmācīgie un garlaicīgie zinātnieku brīdinājumi par jūras piesārņojumu. Mūsu pludmales taču ir tīras! Bet vai jūs zinājāt, ka Baltijas jūrā 70 tūkstošu kvadrātkilometru platībā izveidojušās mirušās zonas, kurās iet bojā visa dzīvā radība? Vai zinājāt, ka eitrofikācijas procesus paātrina cilvēku radītais piesārņojums, rezultātā jūrā nonāk slāpeklis, fosfors – kaitīgo veļas pulveru izmantošana, pārmērīga gaļas ēšana, kā arī nevajadzīga antibiotiku lietošana, u.c. Izstāde netieši mudina aizdomāties, ko katrs no mums var darīt, lai mazinātu dabas katastrofu tuvošanos.

Attēls: Evas Saukānes videoinstalācija. Stopkadrs no Reiņa Sējāna baleta “Vārna”

 

Glezniecības konkursizstāde “Marīna 2019”

19. jūlijā plkst. 16.00 Jūrmalas pilsētas muzejā tiks atklāts biennāles centrālais notikums – glezniecības konkursizstāde “Marīna 2019”, kas šogad vienkopus pulcēs 149 mākslinieku darbus no deviņām valstīm. Vienā izstādē varēs aplūkot ļoti atšķirīgu gleznotāju skatījumu uz vētras tēmu, tajā skaitā 2017.gada biennāles laureātu Madaras Neikenas un Anetes Kalniņas darbus, kā arī Madaras Gulbis, Paulas Zariņas-Zēmanes, Alvīnes Bautras, Ievas Bondares, Kristīnes Kutepovas, Ineses Ziemeles, Daiņa Gudovska,  Andreja un Jura Ģērmaņu, Andra Vītola, Ilgvara Zalāna u.c. mākslinieku darbus. Izstādes kuratore Guna Kalnača.

Žūrijas komisija Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Alekseja Naumova vadībā konkursizstādes laureātus profesionālu mākslinieku kategorijā (galvenā balva 1000 EUR) un mākslas studentu kategorijā (balva 500 EUR un iespēja sarīkot personālizstādi Jūrmalas pilsētas muzejā) paziņos izstādes atklāšanā. Atklāšanā muzicēs pianists Rihards Plešanovs un DJ All-viss.

19.jūlija vakars turpināsies ar biennāles “Marīna 2019” izstādes “13 metri sekundē” atklāšanu Jūrmalas Kultūras centrā plkst.17.30, Ginta Pabērza džeza trio koncertu Horna dārzā plkst.18.00 un noslēgsies ar izstādes “Modernā telpa. Līvija Brigita Pavlovska, Gedimins Kotello” atklāšanu Mākslas stacijā Dubulti plkst.19.00.

Tikai 20.jūlija vakarā no plkst.20.00 uz ēkas fasādes Jomas ielā 78 varēs baudīt galerijas "Jūrmala" producēto Londonas Mākslas universitātes Centrālajā Sentmārtina Mākslas un dizaina koledžā studējošās jaunās videomākslinieces Kaivas Kumerovas performanci “Sarkanās krāsas brīdinājums”, kas tapusi, iedvesmojoties no Baltijas jūras nestās enerģijas, kas tik spēcīgi jūtama Latvijas piekrastes pilsētās. Harmonija haosā jeb miers ir mums pazīstams tikai tāpēc, ka esam piedzīvojuši vētru.


Attēls: QBA (Martin Kaares), Estonia. Eruption 1. 2019. Acrylic on canvas. 70 x 100 cm.

 

Ģimenes sestidenas

Mākslinieciski izglītojošā programma ļaus iepazīt un radoši piedzīvot biennāles atšķirīgās ekspozīcijas ar vienojošo “Marīnas 2019” identitāti VĒTRU. Radošā rosība notiks profesionālu mākslinieku un mākslas speciālistu pavadībā, sākot no 20. jūlija līdz pat 31. augustam Jūrmalas Mākslas skolā, Raiņa un Aspazijas vasarnīcā, Bulduru Izstāžu namā,  Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari”, mākslas stacijā Dubulti, Jūrmalas pilsētas muzejā un Vitālija Jermolajeva gleznu teātrī "Inner light".
Izsekot pasākumiem palīdzēs interaktīva vētras MARĪNA karte, ko būs iespējams saņemt biennāles norises vietās.  Kartē tiks atspoguļotas visas biennāles ostas, kurās valda vētra MARĪNA ar iespēju atzīmēt, cik baļļu emocionālu un māksliniecisku pārdzīvojumu katram apmeklētājam ir izraisījusi mākslas vētra 12 baļļu sistēmā, sākot no bezvēja līdz orkānam.

 

Jūrmalas mākslas telpas aicina sekot biennāles programmai, būt klātesošiem biennāles norisēs un piedzīvot vētras spēku mākslā! Informācija: www.facebook.com/MarinaBiennale

Biennāli rīko Jūrmalas pilsētas muzejs ar Jūrmalas pilsētas domes atbalstu un sadarbībā ar citiem muzejiem, izstāžu zālēm un galerijām visā pilsētā.