A A
75%
100%
125%
Kontrasts

Labiekārtotas pludmales un dabas takas savvaļā

Jūrmala ar simt kvadrātkilometru teritoriju ir otrā lielākā piekrastes pilsēta Latvijā pēc platības un viena no dabas resursiem bagātākajām. Jūrmalā daba dāsni dāvā gandrīz visas piejūras zemienei raksturīgās ainavas: te ir jūras krasts un pludmale, ar mežu klātas piekrastes kāpas, Lielupes lejtece ar palieņu pļavām un zemi līdzenumi ar purviem, slapjiem mežiem un ezeriem. Pilsēta ir veidojusies uz pussalas starp Lielupi un Rīgas jūras līci, un iegarenā karte ļauj nonākt pie ūdens dažu minūšu laikā no jebkuras Jūrmalas vietas. Pilsētas vizītkarte un atpūtnieku sapnis viennozīmīgi ir baltā pludmale 24 kilometru garumā, kā arī dabas takas ar retām augu un putnu sugām.

  • Jūra ir iegravēta jau pilsētas ģerbonī ar sudraba viļņiem un sudraba kaiju izplestiem spārniem zilās debesīs. Pilsētas vēsture ir cieši saistīta ar peldu kultūru. Arī šodien kilometriem garā pludmale ar zīdainām kvarca smiltīm ir vilinošs galamērķis, turklāt ne tikai vasarā – velobraucējiem, nūjotājiem un pastaigu mīļotājiem liedags ir ērts segums arī rudenī un pavasarī, bet baltās ziemās gar jūru stiepjas distanču slēpošanas trase. Jūras gultne Jūrmalā ir prāvu gabalu sekla, tālab piemērota drošām ģimenes peldēm. Pludmales ir labiekārtotas un sadalītās mierīgās un aktīvās atpūtas zonās, ir pieejamas kafejnīcas un bērnu rotaļu laukumi.

  • Lielupe, kuras kopējais garums ir 119 kilometri, pēdējos lokus met Jūrmalā, veidojot pilsētas kartes robojumu un Dubultos pietuvojoties jūrai pat trīssimt metru šauras zemes strēles attālumā, lai jau gabalu tālāk ietecētu jūrā. Upes plūdums ir rāms, vasarā ūdens uzsilst un ir piemērots peldēm. Upmalā ir vairākas labiekārtotas peldvietas, pieejamas laivu, kajaku, sup dēļu un veikbordu nomas, kā arī izbraucieni ar upes kuģīti, senu burinieku un jahtām.

  • Dabas takas ir maršruti savvaļas mīļotājiem. Jūrmalā to tīklojums stiepjas cauri seniem mežiem un vēl senākiem purviem. Lielā Ķemeru tīreļa laipas (lielais loks – 3,4 kilometri, mazais loks – 1,4 kilometri) ļauj nonākt civilizācijas neskartā purvu ainavā ar mazu ezeriņu un akaču labirintiem un pamanīt aizsargājamas augu un putnu sugas, piemēram melno stārķi un jūras ērgli. Slokas ezeru apjož ap trim kilometriem gara pastaigu taka, kas vienā virzienā iet gar ezeru, bet otrā – cauri mežam, bet ezera krastā ir peldošs putnu vērošanas tornis. Ragakāpas dabas parku Buļļuciemā var mērot pa koka laipām divu kilometru garumā vai divreiz garākā maršrutā, iekļaujot zemes ceļus un jūras krastu.