A A
75%
100%
125%
Kontrasts

Jomas iela

Jūrmala nav iedomājama bez mūzikas, mākslas un literatūras klātbūtnes pilsētas tagadnē un pagātnē. Latvijas slavenākais dzejnieku pāris Rainis un Aspazija ir atstājuši nospiedumu Jūrmalas kultūrā– viņu agrākās mītnes vietas ir šodien pieejamas kultūrtelpas, – kā arī ielu un vietu nosaukumos. Brīvdabas koncertdzīve, kas organizēta jau kopš 20. gadsimta sākuma, ir iecienīta Jūrmalas tradīcija arī šodien. Mūzika skan Dzintaru koncertzālē jūras krastā, atjaunotajā Mellužu estrādē un vēsturiskajā Honra dārzā. Kūrorta vēsturi var iepazīt Jūrmalas pilsētas muzejā, bet laikmetīgā māksla mīt Eiropas mērogā unikālā vietā – Dubultu stacijā.

  • Pilsētas vēsture ir atspoguļota vairākos Jūrmalas muzejos. Jūrmalas Brīvdabas muzejā var iepazīt krastmalas agrāko zvejniekciemu vēsturi: Jūrmalas senāko iedzīvotāju pamatnodarbošanās bija upes un jūras zvejniecība. Kūrorta vēstures divi gadsimti atainoti Jūrmalas pilsētas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā, bet latviešu ievērojamo dzejnieku Raiņa un Aspazijas dzīves līkloči ved gan uz Raiņa un Aspazijas vasarnīcu, gan Aspazijas māju un atjaunoto ēku kompleksu “Raiņa sēta”.

 

  • Mūzika brīvā dabā ir Jūrmalas vasaras sezonas skaņu celiņš. Brīvdabas koncerti notiek romantiskajā Horna dārzā Majoros un atjaunotajā Mellužu estrādē, kas ir viena no pēdējām divām akustiskajām koka gliemežnīcas formas estrādēm visā Baltijas reģionā. Jūras krastā starp priedēm slejas leģendārā Dzintaru koncertzāle, kuras Lielā zāle savulaik bija pirmā atvērtā tipa koncertzāle Latvijā: klasiskās, džeza un popmūzikas skaņdarbi mijas ar jūras šalkoņu.

 

  • Māksla Jūrmalā mīt tradicionālās un ne tik tradicionālās vietās: pašmāju un starptautiskas laikmetīgās mākslas izstādes tiek Mākslas stacijā “Dubulti”, kas ir vienīgā mākslas telpa Eiropā, kas iekārtota funkcionējošā dzelzceļa stacijā. Mūsdienu mākslas izstādes aplūkojamas arī Jūrmalas pilsētas muzejā, Raiņa un Aspazijas vasarnīcas mājīgajās telpās un citviet pilsētā: Pumpuru priekškāpās slejas tēlnieka Kristapa Gulbja skulptūra “Raiņa priedes”, bet Majoros uz Turaidas ielas ietves apskatāma tēlnieka Valta Barkāna mūsdienu versija leģendai par “Turaidas Rozi”.