A A
75%
100%
125%
Kontrasts

Baltijas jūras lielākā kūrortpilsēta

Jūrmala ir lielākā kūrortpilsēta Baltijas jūras krastā ar ērtu ģeogrāfisko novietojumu – tikai pārdesmit kilometrus no Latvijas galvaspilsētas Rīgas un dažu stundu braucienā no Tallinas un Viļņas. Jūras klātbūtne, 24 kilometrus garā pludmale un romantiskā koka arhitektūra piešķir pilsētai neatkārtojamu auru. Pilsētas vēsture iestiepjas divsimt gadu senā pagātnē, kad Eiropa iepazina jūras dziednieciskās īpašības un sāka veidoties pirmie kūrorti. Šodien Jūrmalā līdzāspastāv savvaļas daba, modernas SPA viesnīcas, kultūrvēsturiskais mantojums un mūsdienīga pilsēta uzņēmējdarbībai un atvaļinājumiem.

  • Koka arhitektūra – ar dekoratīviem tornīšiem un stiklotām verandām vainagotās vasarnīcas – ir viena no spilgtākajām Jūrmalas raksturzīmēm. Koks kūrorta mītņu būvniecībai tika izraudzīts jau 19. gadsimta vidū, kad, raudamies ārpus pilsētu mūriem, uz Jūrmalu sāka plūst vasarnieki. Koka īpašā estētika iemieso savam laikam raksturīgos neoklasicisma, jūgendstila un nacionālā romantisma motīvus. Vairākās restaurētās vasarnīcās iekārtotas apmeklētājiem pieejamas kultūrvietas: Raiņa un Aspazijas vasarnīca, Aspazijas māja, “Raiņa sēta”, Bulduru izstāžu nams.

  • Jomas iela starp Majoriem un Dzintariem ir Jūrmalas centrālā artērija – gājēju iela – pa kuru vasarā straumēm plūst atpūtnieki un ārvalstu viesi. Leģenda vēsta, ka laikos, kad Jūrmalas teritorijā vēl pletušies smilšu lauki, no vēja izveidojušās kāpu un ieplaku joslas jeb jomas. Viena no tādām vēlāk kļuva par tagadējo Jomas ielu. Uz Jomas ielas atrodas virkne kafejnīcu un restorānu, kā arī tirdzniecības centrs un kino.

  • Dzelzceļa stacijas iezīmē pilsētas kartes galvenos punktus. Staciju nosaukumi atspoguļo 13 no pilsētas 16 daļām: Priedaine, Lielupe, Bulduri, Dzintari, Majori, Dubulti, Jaundubulti, Pumpuri, Melluži, Asari, Vaivari, Sloka un Ķemeri, ar vien dažām brauciena minūtēm starp tām. Vilciens ir ērts veids, kā apceļot Jūrmalu un ērti nokļūt jebkurā pilsētas daļā. Dažādās stacijas ir arī ekskursija pilsētas arhitektūras vēsturē, bet Dubultu stacijā iespējams baudīt laikmetīgo mākslu. Dzelzceļa izbūve savulaik veicināja pilsētas attīstību, un dunošās sliedes ir kļuvušas par neatņemamu Jūrmalas skaņu.

​​