A A
75%
100%
125%
Benjamin J Sperry
Uzmanību! Vasaras sezonā atceries laicīgi iegādāties caurlaidi iebraukšanai pilsētā!

Meteņi un Masļeņica Jūrmalā

Aicinām uz pavasara gaidīšanas pasākumiem Kauguros un Jaunķemeros  – Meteņa dienu un slāvu tradīcijas pavasara gaidīšanas svētkiem – Masļeņicu. 

Seno tradīciju garā, atvadoties no ziemas un gaidot pavasari, februārī Jūrmalā tiks svinēti latviešu tradicionālie svētki Meteņi un slāvu tautu svētki – Masļeņica. Jūrmalniekiem un pilsētas viesiem svētkos būs iespēja baudīt daudzveidīgu tautas tradīciju kultūras un izklaides programmu. 

Amatniecības un gardumu tirdziņš, dziedāšana un dejas pie Kauguru kultūras nama

Svētdien, 11. februārī, plkst. 11.00 Kauguru Kultūras nama pagalmā Raiņa ielā 110 jūrmalnieki un pilsētas viesi aicināti uz amatniecības un gardumu tirdziņu, bez kura nav iedomājama Meteņdiena. Svētku kārumi, tikko ceptu pankūku un aromātiskas tējas smarža, radošās darbnīcas, kā arī izjādes ar ponijiem pašiem mazākajiem apmeklētājiem – tas viss un citas aizraujošas aktivitātes ziemas pavadīšanas un pavasara gaidīšanas svētkos Kauguros.

No plkst. 13.00 līdz 15.00 koncertā uz brīvdabas skatuves uzstāsies Latvijas postfolkloras grupa “Rikši”, jauktais koris “Jūrmala”, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Tapa”, deju ansamblis “Karuselis” un izklaides studija “Larec”.

Tirdziņš, rāpšanās sešmetrīgā stabā, staigāšana ar “koka kājām” un salmu lelles dedzināšana pie sanatorijas “Jantarnij bereg”

18. februāra svētdienā pie sanatorijas “Jantarnij bereg” Zvīņu ielā 2, Jaunķemeros, no plkst. 12.00 līdz 15.00 koncertā uzstāsies folkloras ansamblis “Berendejka”, dziedātāji Deniss Harčenko un Anastasija Krilova, vokālais ansamblis “Dušečka”, kā arī cirka mākslinieki.

Svētku apmeklētāji tiks aicināti iet rotaļās un piedalīties konkursos, tostarp pārbaudīt spēkus, rāpjoties sešus metrus augstā stabā un iemēģinot staigāšanu ar koka kājām (ķekatām). Būs vizināšanās ar zirgiem, bruņinieku cīņas, bet mielastā – gardas pankūkas. Svētku noslēgumā tiks dedzināta salmu lelle, kas simbolizē atbrīvošanos no aizvadītā gada likstām, ziemas atkāpšanos un pavasara tuvošanos.

Ieeja pasākumos ir bez maksas.

Meteņu un Masļeņicas tradīcijas

Meteņi jeb metenis latviešiem ir seni ziemas pavadīšanas un pavasara gaidīšanas svētki, kuros nozīmīgi ir maģiski auglības rituāli, lai veicinātu labas ražas gadu. Meteņos, kas tiek saukti arī par Vastlāvi, Lastavāgu, Miesmeti, Miezmežu dienu, tāpat kā citos ziemas svētkos ļaudis sendienās gājuši ķekatās, braukuši ciemos un mielojušies pirms lielā gavēņa.

Savukārt Masļeņica ir sena pavasara gaidīšanas tradīcija slāvu tautām. Svētku laikā tiek līksmi pavadīta garā, aukstā ziema un sagaidīts pavasaris. Masļeņicu pareizticīgie sendienās svinēja septiņas dienas pirms lielā gavēņa. Ļaudis satikās ar tuviniekiem, tuviem un tālākiem paziņām, pirms gavēņa palūdza cits citam piedošanu un, kad miers salīgts, priecājās krāšņos svētkos ar ēdienu un izklaižu pārpilnību.