A A
75%
100%
125%
Kontrasts
Uzmanību! No 1. aprīļa atceries iegādāties iebraukšanas caurlaidi.

Sergeja Antonova zīmējumu izstāde "Ķemeri. Sergejs Antonovs. Skices. 1950."

Ceturtdiena, 2.jūnijs - Svētdiena, 4.septembris

Sergeja Antonova zīmējumu izstāde "Ķemeri. Sergejs Antonovs. Skices. 1950."

  • Ceturtdiena, 2.jūnijs - Svētdiena, 4.septembris
  • 02:00 02:00
  • Mežā māja

Dabas izglītības centrā Mežā māja Ķemeros līdz 4. septembrim skatāma arhitekta, pasniedzēja un mākslinieka Sergeja Antonova (1884-1956) zīmējumu izstāde "Ķemeri. Sergejs Antonovs. Skices. 1950."

Jūrmalas muzeja mākslas krājumā glabājas divi Sergeja Antonova skiču albumi. Viens no tiem datēts ar 1947. gadu un tajā ir iemūžināti pēckara laika Jūrmalas skati. Otrs datēts ar 1950.gada martu un pilnībā veltīts Ķemeriem un tās apkārtnei. Šajā laikā mākslinieks ārstējies Ķemeru sanatorijā un bieži pastaigājies, vērodams apkārtni. Neliela izmēra darbos tverti tā laika Ķemeru apbūves fragmenti, dabas skati un sanatorijas ēkas aprises. Šie ir mākslinieka pēdējā perioda zīmējumi. Tie nav vairs tik tehniski izstrādāti, taču dzīvesprieks un krāsas nav zudušas.

Sergejs Antonovs dzimis 1884. gadā Rīgā. Absolvējis Pētera I reālskolu, viņš 1902. gadā iestājās Rīgas Politehniskā institūta Arhitektūras fakultātē, kur mācījās pie slavenā latviešu arhitekta Eižena Laubes. Studijas beidzis ar izcilību, iegūstot inženiera arhitekta kvalifikāciju. No 1909. līdz 1914. gadam studējis Sanktpēterburgas  Mākslas Akadēmijā. Iegūtās arhitekta, scenogrāfa, dekoratora, grafiķa un gleznotāja iemaņas  ļāva viņam brīvi strādāt dažādos stilos. Piedalījies dažādos arhitektūras metu konkursos, mākslas izstādēs, strādājis par pasniedzēju. 1920. gadā atgriezās Rīgā ar ievērojamu pieredzi gan arhitektūrā, gan pedagoģiskajā un administratīvajā darbā. No 1921. līdz pat 1940. gadam strādājis par asistentu, bet pēc tam par vecāko asistentu Latvijas Universitātes Arhitektūras fakultātē. 1945. gadā ievēlēts par Latvijas Valsts universitātes Arhitektūras fakultātes Projektēšanas katedras profesoru. Strādājis arī par mākslinieku dekoratoru Rīgas Krievu teātrī. 

Laika posms no 1920. līdz 1940. gadam Latvijā bija labvēlīgs mākslinieka radošo ieceru īstenošanai. Tika realizēti  vai sākti vairāki Sergeja Antonova darbu projekti. To vidū ēka Dzirnavu ielā 55/57, restorāns Lido Rīgas Jūrmalā, kinoteātris Renesanse Āgenskalnā, Krematorija ēkas projekts  (sākts 1933.gadā, pabeigts 1995.gadā) u.c. Arhitekta īpašais ieguldījums pirmskara Latvijas brīvvalsts tēla veidošanā bija Latvijas paviljona projekta izstrāde Vispasaules izstādei Briselē (1935). Pēc viņa projektiem tika uzbūvēti arī daudzi savrupnami funkcionālisma stilā.

 1945.gadā Sergejs Antonovs tika ievēlēts par Latvijas Valsts universitātes Arhitektūras fakultātes Projektēšanas katedras profesoru. Tajā pašā gadā viņam piešķirts Latvijas PSR Nopelniem bagātā mākslas darbinieka goda nosaukums. Padomju laikposmā epizodiski strādājis pie dekorāciju veidošanas Krievu Drāmas teātrim un Valsts Drāmas teātrim (tagad Nacionālais teātris). Viņš turpināja nodarboties ar glezniecību. Par Sergeja Antonova pēdējo lielo darbu  kļuva viesnīcas Rīga projektēšana (tā tika uzbūvēta 1954. gadā viesnīcas Roma vietā)

Publicitātes foto:
1. Sergejs Antonovs. Skice no zīmējumu albuma Ķemeri. 1950. Papīrs, pastelis. 19 x 10,5 cm. 
2. Sergejs Antonovs. Skice no zīmējumu albuma Ķemeri. 1950. Papīrs, pastelis. 15,5 x 10 cm. 

Izstādes kuratore - Jūrmalas muzeja mākslas eksperte Jana Rāve