A A
75%
100%
125%
Kontrasts
Uzmanību! No 1. aprīļa atceries iegādāties iebraukšanas caurlaidi.

Starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs” kolekcijas izstāde no Viļakas muzeja krājuma

Ceturtdiena, 21.aprīlis - Svētdiena, 3.jūlijs

Starptautiskā glezniecības plenēra “Valdis Bušs” kolekcijas izstāde no Viļakas muzeja krājuma

  • Ceturtdiena, 21.aprīlis - Svētdiena, 3.jūlijs
  • 02:00 02:00
  • Bulduru Izstāžu nams
  • Muižas iela 6, Bulduri

Bulduru Izstāžu namā no 21. aprīļa līdz 3. jūlijam skatāma mākslinieka Valda Buša vārdā nosauktā starptautiskā glezniecības  plenēra dalībnieku darbu izstāde. Plenērs kopš 2017. gada notiek mākslinieka dzimtajā pusē Viļakā. Kopš pirmā plenēra 2017. gadā tajā piedalījušies mākslinieki no 17 valstīm. Lai skatītājiem parādītu visu piecu plenāru laikā tapušos darbus, izstādē eksponāti cikliski tiks mainīti. 21. maijā Bulduru Izstāžu nama pagalmā notiks plenērs, kurā kopā ar Jūrmalas Mākslas skolas audzēkņiem gleznos Viļakas plenēra dalībnieki.

Valda Buša mākslas iedvesmots gleznotāja dzimtajā pusē Viļakā no 2017. gada notiek starptautisks gleznotāju plenērs, kas kļuvis par nozīmīgu Ziemeļlatgales kultūrtelpas sastāvdaļu. Plenēru organizē Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs sadarbībā ar Viļakas un Balvu novada pašvaldībām. Plenēru atbalsta arī Valda Buša ģimene. Piecu gadu laikā starptautiskajā glezniecības plenērā “Valdis Bušs” ir piedalījušies mākslinieki no 17 valstīm. Kolekcijā Latgales ainava ir atspoguļota ar četru kontinentu -  Eiropas, Āzijas, Austrālijas un Ziemeļamerikas – gleznotāju acīm. Plenēros tapušos darbus atbildīgi glabā un izstādēs skatītājiem rāda Viļakas muzejs.

Viļakas starptautiskā plenēra darbu kolekciju ar prieku rādām Bulduru Izstāžu namā, vietā, kur Valdis Bušs dzīvojis un gleznojis no 1984. gada līdz pat savai aiziešanai mūžībā un kur kopš 2018. gada apmeklētājiem publiski pieejama mākslinieka darbnīca. 

Izstādē darbi periodiski tiek mainīti, lai vairāk kā divu mēnešu laikā mēs varētu skatītājus iepazīstināt ar visu piecu plenēru dalībniekiem. Izstādē piedalās: Francesco Poiana (Itālija), Jan Valik (Slovākija), Guna Millersone (Latvija), Emoke Fabian (Ungārija/Rumānija), Giedre Riškute (Lietuva), Francisco Diaz Munoza (Spānija), Hanna Ilczyszyn (Polija), Orryelle Defenestrate-Bascule (Austrālija), Yana Poppe (Nīderlande), Rick Fox (ASV), Andrew Smith (Lielbritānija), Yoes Rizal (Indonēzija), Aivis Pīzelis (Latvija), Laila Seidel (Vācija), Melanie Ludwig (Austrija), Agnija Ģērmane (Latvija), Ilgvars Zalāns (Latvija), Mykole Ganusaushaite (Lietuva), Rūta Eidukaityte (Lietuva), Liisi Tani (Igaunija), Kalli Kalde (Igaunija), Jānis Kupčs (Latvija), Ieva Rupenheite (Latvija), Ričardas Garbačiauskas (Lietuva), Neonilla Medvedeva (Latvija), Osvalds Zvejsalnieks (Latvija).

“Valda Buša (1924-2014) glezniecība pieder 20. gadsimta romantiskajam, ekspresīvi kāpinātajam pasaules redzējumam. Viņam nozīmīgi paraugi mākslā bijuši gan latviešu gleznotājs Jānis Tīdemanis, gan Vinsents van Gogs un Anrī Matiss. Latviešu mākslā Valda Buša vieta ir īpaša, jo viņa gleznās vienotā veselumā savijas gan dabas raisītās izjūtas, gan personiskais pārdzīvojums, gan dekorativitāte. Šajā daiļrades ceļā saskatām viņa tiecību pēc arvien lielākas nosacītības – un tajā pat laikā viņš spējis nezaudēt saikni ar objektīvo realitāti. Viņa glezniecība ir aizrautīgs stāsts par Latvijas dabas mainīgo un mūžam nepārejošo skaistumu, par  dabas un cilvēka iederību kosmiskajā ritējumā. Valda Buša glezniecība ir dziļi individuāla un patiesi latviska, un tajā pat laikā, kā daudzu lielu personību radīta māksla, tā uzrunā un pārliecina skatītājus tālu pāri Latvijas robežām.” Edvarda Šmite.

 Izstāžu un ekspozīciju kuratore, Guna Kalnača, tālr. 29112872