A A
75%
100%
125%
Benjamin J Sperry

6 idejas pavasarīgām pastaigām Jūrmalā

Lai nodzīvotu ilgu un laimīgu mūžu, ir svarīgi gūt prieku no dzīves. Par naudu prieku nenopirkt, bet to noteikti var iegūt ceļojot, uzzinot ko jaunu, apmeklējot skaistas vietas un atceroties par fiziskām aktivitātēm dabā. Ir laiks, kad gūt prieku lecot ar izpletni, nirstot jūras dzīlēs vai kāpjot kalnu virsotnēs, un ir laiks pastaigām, peldēm vai nūjošanai, un tas noteikti ir lielisks veids kā aktīvi baudīt dabu, vienlaikus uzlabojot savu veselību.

Jūrmalai jau trīspadsmit gadus pēc kārtas Pasaules Veselības organizācija ir piešķīrusi Veselīgas pilsētas statusu, kas apliecina, ka te cilvēki mīl un saudzē savu apkārtējo vidi, rūpējās par tās ilgtspējīgu izmantošanu, kā arī pilsētā tiek piedāvātas plašas iespējas atpūtai dabā. Pastaigas pa mazām un romantiskām ieliņām, uz kurām izvietotas skaistas koka arhitektūras ēkas vai 24 km garu pludmali, velobraucieni pa ērtiem veloceliņiem, putnu vērošana Ķemeru nacionālajā parkā, nūjošanas nodarbības pilsētas mežos un pludmalē – tās ir tikai dažas idejas kā veselīgi pavadīt laiku dabā Jūrmalā.

Ķemeru nacionālais parks

Ievērojamākā un lielākā dabas teritorija, kas aicina iepazīt un ieklausīties dabā ir Jūrmalas rietumu daļā novietotais Ķemeru nacionālais parks. Parks aptver ievērojamu 44 000 ha teritoriju un piedāvā teju neierobežotas iespējas veselīgai un saturīgai atpūtai. Populārākais no apskates objektiem Ķemeru nacionālajā parkā ir Lielā Ķemeru tīreļa taka – burvīga pastaigu vieta, kas ļauj iepazīt neskartu augsto sūnu purvu un tā iemītniekus – augus, putnus un kokus. Purvam ir aptuveni 8000 gadu un tajā ir izveidota koka dēļu taka, kas veidota no diviem apļiem, kuri izvietoti līdzīgi kā astotniekā. Ir iespēja izvēlēties tuvāko, "mazo" apli 1,4 km garumā, vai iet visu maršrutu pilnībā - 3,4 km. Lielākā apļa “rozīnīte” ir skatu tornis, no kura paveras skats uz iegarenu ezeriņu jeb akaču labirintu, kas tam piešķir īpašu ainaviskumu.

Melnalkšņu dumbrāja laipā, staigājot pa koka laipām var iepazīt ļoti mitru, dabisku lapu koku mežu – melnalkšņu dumbrāju. Takas garums ir tikai 0,6 km un labākais laiks tās apmeklēšanai ir pavasaris, kad apkārtējo mežu applūdina Vēršupītes ūdeņi un zied purenes. Laipa ir piemērota putnu, īpaši dzeņu, vērošanai. Dumbrāja laipa ir savienota ar Meža taku, kas ved pa Ķemeru vēsturiskā kūrorta parka celiņiem un iepazīstina ar reti sastopamu, krāšņu un bagātīgu lapu koku mežu – ozolu gāršu. Taka ir piemērota bērnu ratiņiem un apmeklētājiem ratiņkrēslos.

Slokas ezera lokveida takas garums ir 3,1 km. Vienā virzienā taka iet gar ezera krastu, bet otrā virzienā - cauri mežam. Ejot pa pastaigu taku, varēsiet vērot, kā dažādi meža tipi nomaina viens otru. Te ir gan īsts pavasarī applūstošs mitrais melnalkšņu mežs jeb dumbrājs ar sūnu un dzeņu daudzveidību, gan auglīgs priežu damaksnis sēņotāju priekam, gan nosusināts un kokiem apaudzis augstais purvs, kurā joprojām izdodas atrast pa dzērvenei un ieelpot vaivariņu smaržu. Slokas ezerā ligzdo vairākas aizsargājamas putnu sugas un tā ir nozīmīga migrējošo putnu atpūtas vieta. Tāpēc Slokas ezers ir laba putnu vērošanas vieta, īpaši pavasara un rudens putnu migrācijas laikā. Putnu vērošanai Slokas ezera krastā ir novietots peldošs putnu vērošanas tornis.

!!! Katru gadu Ķemeru nacionālajā parkā tiek organizētas Putnu vērošanas dienas – izglītojošas lekcijas un bezmaksas ekskursijas. Šogad tās norisināsies 8.-9. aprīlī un 30. septembrī – 1. oktobrī.

Ragakāpas dabas parks

Jūrmalas pilsētas austrumu daļā uz rietumiem no Lielupes grīvas atrodas Ragakāpas dabas parks, kas sniedz plašas iespējas atpūtai svaigā gaisā. Ragakāpas dabas parkā ir aptuveni 2 km gara pastaigu taka, ko veido koka laipas un kas ved cauri priežu mežam. Dabas parka nemitīgi mainīgā ekosistēma ir daudzu retu sugu vienīgais patvērums. Tajā konstatēti septiņi Eiropas Savienībā aizsargājami biotopi, to skaitā embrionālās kāpas, baltās kāpas, mežainās jūrmalas kāpas un dabiski attīstījušies veci skujkoku meži. arkā sastopama 21 Latvijā īpaši aizsargājama suga: astoņas augu, viena sēņu, astoņas kukaiņu un četras putnu sugas. Parkā aug Eiropas Savienībā aizsargājamā smiltāja neļķe, ligzdo meža balodis, melnā dzilna, sila cīrulis un stepes čipste. Ņemot vērā šīs Ragakāpas dabas parka vērtības, tas iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo teritoriju tīklā NATURA 2000. Tāpat parka teritorijā atrodas Jūrmalas brīvdabas muzejs ar leģendāro zvejnieku sētu, enkuru un laivu kolekciju!

!!! 16. aprīlī Jūrmalas brīvdabas muzejā ir iespēja iepazīties ar Lieldienu svinēšanas tradīcijām Latvijā, 20. maijā te norisināsies Muzeju nakts pasākumi, bet 30. septembrī muzejā notiks tradicionālie Vīna svētki zvejnieka sētā, kuros varēs iepazīties ar vīndariem - mājražotājiem un viņu produkciju. 

Dzintaru mežaparks

Pašā pilsētas centrā atrodas burvīgs parks – pilns ar priedēm, kuras caurvij pastaigu un skrituļslidošanas celiņi. Ja meklējat parku, kurā aizraujoši pavadīt laiku ar ģimeni, tad šī būs īstā vieta, kur izvērsties. Rotaļu laukumi, skrituļslidošanas trase un skeitparks mazbērniem, pastaigu celiņi pašiem. Mežaparks ir īpašs arī ar to, ka tajā atrodas arī 33 m augsts skatu tornis ar 12 skatu platformām – aktīvās atpūtas cienītājam šeit netrūks ko darīt!

Apgaismots pastaigu celiņš Dzintaru pludmalē

Diennakts tumšajā laikā ikviens var doties pastaigā gar jūru pa izgaismoto Dzintaru pludmales pastaigu taku. No koka dēlīšiem izgatavotais pastaigu celiņš ir aptuveni kilometru garš. Pludmale ir apgaismota posmā no Dzintaru koncertzāles Turaidas ielā līdz Tirgoņu ielai Majoros.

Veselības maršruts Kauguros

Jūrmalas veselības maršruts 2 km garumā Kauguros ved priežu mežā gar Kaugurciemu līdz pat jūras krastam. Kaugurciems savulaik bijis viens no ievērojamākajiem Jūrmalas zvejnieku ciemiem. Apkaimes iedzīvotāju galvenais iztikas avots bijusi zveja – vīri sēdušies laivās un devušies jūrā ķert lielos lomus, kurus vēlāk gan tirgojuši, gan pabarojuši savas ģimenes. Maršrutā izvietoti stendi ar uzdevumiem ne tikai ķermenim, bet arī prātam, kas būs pa spēkam katram. Pastaigu pa meža takām un nelielo posmu gar smilšaino jūras malu var izstaigāt arī ar nūju palīdzību.

Nūjošana pludmalē un meža takās

Nūjot var jebkurā gadalaikā un jebkurā vecumā. Nūjošana jau gandrīz 100 gadus ir efektīva sportiska nodarbe, kurā ar īpašu nūju palīdzību ķermenis tiek noslogots vienmērīgi un nodarbina aptuveni 90% cilvēka muskuļu. Jau 2000. gadā uzņēmums “Cooper Institute Research” veica pētījumu, kurā tika secināts, ka nūjošana ir daudz efektīvāka par parastu pastaigu bez nūjām. Jūrmalā ir tik skaista daba, ka ir vērts gūt sportisku baudījumu no pastaigas ar nūjām, bet pareizu tehniku apgūt palīdzēs pieredzējuši instruktori Jūrmalas sporta centros. Nepieciešamais ekipējums pieejams vairākās Jūrmalas viesnīcās, bet nūjošanas vietas – visapkārt. 

Jūrmala un tās neskartā daba jūs pārsteigs – esam pārliecināti!